Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Low shipping costs at the best price
Shipping from 24h

Christmas tree seedlings


Filter products

#Abies laziocarpa arizonica "Apache" 2/1s bare root
#Abies laziocarpa arizonica "Apache" 2/1s bare root

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück Region: Nordamerika Austrieb: frühHabitus: schmal Frühjahrsfrost: gefährdet Nadeln: mittellang und bläulich grün

Content: 50 Stk (€0.72 / 1 Stk)

Regular price: From €36.00
#Abies nordmanniana "Ambrolauri Tlugi" 2/1 bare root
#Abies nordmanniana "Ambrolauri Tlugi" 2/1 bare root

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 StückRegion: großer Kaukasus, Georgien<?xml:namespace prefix="o" /> Austrieb: mittelfrüh Habitus: breit und kräftig Frühjahrsfrost: gefährdet Nadeln: sehr lang und dunkelgrün PH-Wert: 4,5-6

Content: 50 Stk (€0.55 / 1 Stk)

Regular price: From €27.50
#Picea abies 2/1s red spruce
#Picea abies 2/1s red spruce

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück  

Content: 50 Stk (€0.34 / 1 Stk)

Regular price: From €17.00
#Picea omorika 2/1s serbian spruce
#Picea omorika 2/1s serbian spruce

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück

Content: 50 Stk (€0.44 / 1 Stk)

Regular price: From €22.00
Abies bornmülleriana - Quickpot24 - 3-year-old 15 - 25 cm - Turkish fir
Abies bornmülleriana - Quickpot24 - 3-year-old 15 - 25 cm - Turkish fir

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Abies bornmülleriana - Quickpot24 - 3-year-old 15 - 25 cm - Turkish firThe plates are specially developed for trees and shrubs.The roots are guided straight down to the open ground through theroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Content: 15 Stk (€0.96 / 1 Stk)

Regular price: From €14.40
Abies bornmülleriana "Bolu Kökes" 2/1s sommerverschult
Abies bornmülleriana "Bolu Kökes" 2/1s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück   Region: Anatolien, Türkei Austrieb: früh Habitus: mittelbreit Frühjahrsfrost: gefährdet Nadeln: lang und dunkelgrün Klimazone: subkontinental verträgt längere Trockenheit und fällt durch ihre weißen Knospen auf.

Content: 50 Stk (€0.54 / 1 Stk)

Regular price: From €27.00
Abies concolor 2/1s Coloradotanne
Abies concolor 2/1s Coloradotanne

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.Größe: 15-30 cm VE: 50 Stück   Region: Westamerika Austrieb: mittel Habitus: schmal bis mittelbreit Frühjahrsfrost: mäßig gefährdet Nadeln: 4 - 6 cm, weich, grau bis blaugrün

Content: 50 Stk (€0.72 / 1 Stk)

Regular price: From €36.00
Abies fraseri 2/1 bare root
Abies fraseri 2/1 bare root

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück

Content: 50 Stk (€0.72 / 1 Stk)

Regular price: From €36.00
Only 10 available
Abies lasiocarpa - Quickpot - 15-25 cm 3 years old - Cork fir
Abies lasiocarpa - Quickpot - 15-25 cm 3 years old - Cork fir

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Abies lasiocarpa - Quickpot - 15-25 cm 3 years old - Cork firThe sheets are specially developed for trees and shrubs.The roots are guided straight down to the open ground through theroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Regular price: From €13.95
Abies nobilis 2/1s sommerverschult
Abies nobilis 2/1s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.Größe: 15-30 cm VE: 50 Stück   Region: Westamerika Austrieb: mittel Habitus: schmal bis mittelbreit Frühjahrsfrost: mäßig gefährdet Nadeln: mittellang und silberblau

Content: 50 Stk (€0.69 / 1 Stk)

Regular price: From €34.50
Abies nobilis/procera - Quickpot24 - 15-30 cm 3 years old - Nobilis Fir
Abies nobilis/procera - Quickpot24 - 15-30 cm 3 years old - Nobilis Fir

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Abies nobilis/procera - Quickpot24 - 15-30 cm 3 years old - Nobilis FirThe panels are specially developed for trees and shrubs.The roots are guided straight down to the open ground through theroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Content: 15 Stk (€1.09 / 1 Stk)

Regular price: From €16.35
New
Abies nordmanniana - Qickpot24 - 3 year old 15 - 25 cm - Nordmann fir.
Abies nordmanniana - Qickpot24 - 3 year old 15 - 25 cm - Nordmann fir.

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Abies nordmanniana - Qickpot24 - 3 year old 15 - 25 cm - Nordmann fir.The sheets are specially developed for trees and shrubs.Through the so-called root ladder ribs, the roots are guidedroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Content: 15 Stk (€0.96 / 1 Stk)

Regular price: From €14.40
Abies nordmanniana "Ambrolauri Tlugi" 2/2s sommerverschult
Abies nordmanniana "Ambrolauri Tlugi" 2/2s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.Größe: 15-30 cm VE: 25 Stück   Region: großer Kaukasus, Georgien Austrieb: mittelfrüh Habitus: breit und kräftig Frühjahrsfrost: gefährdet Nadeln: sehr lang und dunkelgrün PH-Wert: 4,5-6

Content: 25 Stk (€0.67 / 1 Stk)

Regular price: From €16.75
Abies nordmanniana "Apsheronsk" 2/1s sommerverschult
Abies nordmanniana "Apsheronsk" 2/1s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück   Region: Nordkaukasus, Russland Austrieb: spät Habitus: schmal bis mittelbreit Frühjahrsfrost: sehr sicher Nadeln: lang und dunkelgrün Klimazone: subkontinental bis kontinental PH-Wert: 4,5-6

Content: 50 Stk (€0.55 / 1 Stk)

Regular price: From €27.50
Abies nordmanniana "Apsheronsk" 2/2 verschult
Abies nordmanniana "Apsheronsk" 2/2 verschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.Größe: 15-30cm VE: 25 Stück   Region: Nordkaukasus, Russland Austrieb: spät Habitus: schmal bis mittelbreit Frühjahrsfrost: sehr sicher Nadeln: sehr lang und dunkelgrün PH-Wert: 4,5-6

Content: 25 Stk (€0.67 / 1 Stk)

Regular price: From €16.75
Abies nordmanniana "Borjomi" 2/1 verschult
Abies nordmanniana "Borjomi" 2/1 verschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück Region: kleiner Kaukasus, Südgeorgien Austrieb: etwas später als Ambrolauri Habitus: mittelbreit und kräftig Frühjahrsfrost: mäßig gefährdet Nadeln: lang und dunkelgrün Klimazone: maritim bis kontinental PH-Wert: 4,5-6

Content: 50 Stk (€0.55 / 1 Stk)

Regular price: From €27.50
Abies nordmanniana "Borjomi" 2/2s sommerverschult
Abies nordmanniana "Borjomi" 2/2s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 25 Stück   Region: kleiner Kaukasus, Südgeorgien Austrieb: etwas später als Ambrolauri Habitus: mittelbreit und kräftig Frühjahrsfrost: mäßig gefährdet Nadeln: lang und dunkelgrün Klimazone: maritim bis kontinental PH-Wert: 4,5-6

Content: 25 Stk (€0.67 / 1 Stk)

Regular price: From €16.75
Abies nordmanniana "Tschemtschugi" 2/1s sommerverschult
Abies nordmanniana "Tschemtschugi" 2/1s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück   Region: Nordkaukasus, Russland Austrieb: spät Habitus: schmal Frühjahrsfrost: sehr sicher Nadeln: kurz und dunkelgrün Klimazone: subkontinental bis kontinental PH-Wert: 4,5-6

Content: 50 Stk (€0.55 / 1 Stk)

Regular price: From €27.50
Abies nordmanniana "Tschemtschugi" 2/2s sommerverschult
Abies nordmanniana "Tschemtschugi" 2/2s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 25 Stück Region: Nordkaukasus, Russland Austrieb: spätHabitus: schmal Frühjahrsfrost: sehr sicher Nadeln: kurz und dunkelgrün Klimazone: subkontinental bis kontinental PH-Wert: 4,5-6

Content: 25 Stk (€0.67 / 1 Stk)

Regular price: From €16.75
Abies procera - Quickpot24 - 2-year-old 15 - 25 cm - Nobilis Fir
Abies procera - Quickpot24 - 2-year-old 15 - 25 cm - Nobilis Fir

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Abies procera - Quickpot24 - 2-year-old 15 - 25 cm - NobilistanneThe plates are specially developed for trees and shrubs.The roots are guided straight down to the open ground through theroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Content: 100 Stk (€0.93 / 1 Stk)

Regular price: From €93.00
Picea abies - Quickpot24 - 2-year old 30 - 60 cm - common spruce
Picea abies - Quickpot24 - 2-year old 30 - 60 cm - common spruce

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Picea abies - Quickpot24 - 2-year old 30 - 60 cm - common spruce.The panels are specially designed for trees and shrubs.The roots are guided straight downwards to the open ground through theroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Regular price: From €14.10
Picea pungens glauca - Quickpot24 - 2-yr 15 - 25 cm - Blue spruce
Picea pungens glauca - Quickpot24 - 2-yr 15 - 25 cm - Blue spruce

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Picea pungens glauca - Quickpot24 - 2-yr 15 - 25 cm - Blue spruceThe sheets are specially developed for trees and shrubs.The roots are guided straight down to the open ground through theroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Content: 15 Stk (€0.86 / 1 Stk)

Regular price: From €12.90
Picea pungens glauca "Arizona Kaibab" 2/1s sommerverschult
Picea pungens glauca "Arizona Kaibab" 2/1s sommerverschult

Gerne erstellen wir Ihnen ein frachtoptimiertes Angebot auf Anfrage.VE: 50 Stück   Region: Westamerika Austrieb: mittel Habitus: schmal bis mittelbreit Frühjahrsfrost: mäßig gefährdet Nadeln: stechend, grün bis silberblau

Content: 50 Stk (€0.34 / 1 Stk)

Regular price: From €17.00
Pinus nigra - Quickpot24 - 2-year-old 20 - 30 cm - Black pine
Pinus nigra - Quickpot24 - 2-year-old 20 - 30 cm - Black pine

We will be happy to provide you with a freight-optimised offer on request.Pinus nigra - Quickpot24 - 2-year-old 20 - 30 cm - Black pineThe panels are specially designed for trees and shrubs.The roots are guided straight downwards to the open ground through theroots are guided straight down to the open ground, where they are thenwhere they are stopped in the air by aerial root pruning.Ring root formation is thus ruled out. In addition, the pots arepots are extra deep to take into account the taproot formation that occurs in manythat occurs in many tree species.There are two different sizes of Quickpots for Christmas trees.

Regular price: From €15.60